Urazy kręgosłupa


Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=142585): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/nekrologi-online.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Urazy kręgosłupa to obrażenia w wyniku których dojść może do uszkodzenia kości, mięśni, więzadeł lub dysków. Najbardziej ogólny podział obejmuje urazy z udziałem i bez udziału rdzenia kręgowego. U osób zdrowych kręgosłup wykazuje wysoki stopień stabilności i potrzeba dużej siły, aby doszło do obrażeń. Typowe przyczyny urazów kręgosłupa to wypadki samochodowe, w których uszkodzenie kręgów szyjnych to skutek szarpnięcia – wypadki motocyklowe i rowerowe, skoki do wody i upadki z wysokości, na przykład z drabiny, urazy sportowe czy użycie przemocy. Choroby takie jak osteoporoza sprzyjają urazom.

Objawy:

Niezależnie od tego czy urazu doznaje rdzeń kręgowy czy też nie, urazom kręgosłupa towarzyszą bóle pleców. W zależności od struktury i wielkości urazu, mogą wystąpić problemy z mobilnością, utrata czucia mrowienie lub głuchota, jak również promieniowanie na ręce i nogi. Przy obrocie kręgosłupa, jeżeli nie doszło do uszkodzenia kości, ból jest odczuwalny tylko w tej część ciała. W niektórych przypadkach objawy urazu kręgosłupa szyjnego pojawiają się dopiero po kilku dniach. Jeśli rdzeń kręgowy jest całkowicie przerwany następuje paraliż w dół od miejsca uszkodzenia.

Terapia:

Lekka kompresja trzonów kręgów, urazy tkanek miękkich i płaskie, stabilne złamania zwykle nie wymagają operacji. Leczenie zachowawcze, które obejmuje odpoczynek, fizjoterapię, rozgrzewanie lub chłodzenie, w zależności od rodzaju urazu, gwarantuje duże szanse wyleczenia. W przypadkach skomplikowanych złamań kręgosłupa z przemieszczeniem jego fragmentów lub uszkodzeniem rdzenia można zastosować szereg zabiegów chirurgicznych. Mikrochirurgia umożliwia odciążenie struktur nerwowych. W niektórych przypadkach, konieczne jest zastosowanie spondylodezy (wytworzenie bloku kostnego w wyniku zrośnięcia się dwóch kręgów). W przypadku złamań na tle osteoporozowym stosuje się odbudowanie zniszczonego trzonu kręgowego za pomocą minimalnie inwazyjnej kyphoplastyki.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*