U kogo występują żylaki odbytu?


Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=142454): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/nekrologi-online.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Stwierdzenie patogenezy żylaków odbytu bywa niezwykle trudne – głównie dlatego, że obecnie uważane są one za chorobę idiopatyczną, a więc taką, w której trudno jest stwierdzić jednoznacznie, jakie są czynniki jej występowania. Łatwiej przychodzi obecnie stwierdzenie, co może prowadzić do powstania tego stanu chorobowego – żylaki odbytu atakują bowiem zarówno osoby młodsze, jak i starsze, zwykle jednak łączy je kilka wspólnych czynników. Stwierdzenie przyczyny występowania żylaków to wstęp do prawidłowego ich leczenia.

Żylaki odbytu bez związku z genetyką

Żylaki odbytu są chorobą, która nie rozwija się poprzez żadne powiązania genetyczne – tego można być pewnym. Co jednak sprawia, że często chorują na nią osoby z tej samej, bliskiej rodziny? Zazwyczaj jest to spowodowane podobnymi nawykami, jeśli chodzi o styl życia oraz żywienie. Żylaki odbytu częściej występują u: osób spożywających przetworzone, niezdrowe jedzenie, a także u tych, którzy w swojej diecie mają bardzo mało błonnika.

Inne czynniki

Żylaki odbytu powiązano również z innymi czynnikami, które mogą je powodować. Są to choćby noszenie nieodpowiedniej bielizny i zbyt mała dbałość o higienę osobistą. Innymi czynnikami ryzyka wystąpienia hemoroidów są uprawianie sportów wymagających znacznego wysiłku, na przykład biegów długodystansowych, a także prowadzenie siedzącego trybu życia. W przypadku kobiet, na żylaki odbytu skarżą się również te w ciąży i tuż po porodzie.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*