Plastry Evra – skutki uboczne


Warning: file_get_contents(http://whitedotseo.com/bnr.php?t=html&wbl=yes&aid=99249): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.0 404 Not Found in /home/whitedot/domains/nekrologi-online.pl/public_html/wp-content/plugins/wds_links/wds_links.php on line 273

Plastry antykoncepcyjne to w Polsce nadal nowość, która stopniowo staje się równie popularną metodą, co tabletka antykoncepcyjna. Plastry antykoncepcyjne Evra to do tej pory jedyny taki produkt na polskim rynku. Podobnie jak tabletka dwuskładnikowa, zawierają te same hormony i gwarantują takie samo działanie, są natomiast prostsze w użyciu i bardziej wygodne.

Jak stosować plastry antykoncepcyjne?

Wystarczy rozpakować plaster, przykleić do w dyskretnym miejscu w pierwszym dniu cyklu i wymienić po tygodniu. Plaster stopniowo uwalniają dwa hormony, norelgestromin i etynyloestradiol, które przenikają do organizmu przez skórę. Takie dozowanie pozwala na ominięcie pierwszego przejścia hormonów przez wątrobę. Jeśli stosujemy plaster systematycznie i kontrolujemy jego obecność na skórze, ochrona antykoncepcyjna jest bardzo skuteczna, a wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 0,8. Schemat stosowania plastrów jest taki sam, jak przy stosowaniu tabletek. Wymieniane co tydzień plastry nosimy przez 3 tygodnie, a potem robimy 7 dni przerwy. Aby zachować ciągłość ochrony antykoncepcyjnej, przyklejamy nowy plaster 28 dnia cyklu.

Jakie skutki uboczne wywołują plastry antykoncepcyjne?

Jak każdy hormonalny środek antykoncepcyjny, plastry Evra mogą powodować działania niepożądane. Do najczęściej występujących dolegliwości zalicza się bóle głowy, trądzik, zmniejszenie libido, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała, nieregularne krwawienia, a także reakcja skóra w miejscu przyklejenia plastra. Większość z tych objawów ustępuje po kilku tygodniach stosowania plastrów. W przeciwnym razie należy poradzić się lekarza. Należy również pamiętać, że plastry Evra nie chronią przed zakażeniem HIV i chorobami wenerycznymi.

Przeciwwskazania do stosowania plastrów Evra

Istnieją jednak takie przeciwwskazania, które wykluczają używanie plastrów Evra. Z tej metody nie mogą korzystać osoby, które cierpią na zakrzepowe zapalenie żył lub żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, nadciśnienie tętnicze, choroby wątroby lub serca, ciężką migrenę lub migrenę z aurą, a także wszystkie te, u których występuje nadwrażliwość, na którykolwiek ze składników preparatu. Z plastrów powinny zrezygnować również kobiety po 35 roku życia, które regularnie palą papierosy. Tylko badanie u lekarza ginekologa pozwala wykluczyć wszystkie wątpliwości i wybrać skuteczną metodę antykoncepcji, która nie będzie zagrażała naszemu zdrowiu i życiu. 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*